Hrajme Tenis Slovensko

KONDIČNÁ PRÍPRAVA V TENISE (MLÁDEŽ)

Pre veľký úspech opakujeme! 

Hrajme tenis Slovensko Vás pozýva na seminár ,,Kondičná príprava v tenise (mládež)" , pod vedením kondičného trénera Mgr. Petra Lopatu, PhD. Tento seminár je jedinečnou a unikátnou príležitosťou ako nazbierať nové skúsenosti a poznatky v oblasti kondičnej prípravy, zacielenú na mládež.

Seminár sa uskutoční v dátume 23. – 24. september 2023 v priestoroch Národného tenisového centra v Bratislave. Súčasťou semináru budú aj praktické workshopy, kde si konkrétne postupy a cvičenia vyskúšame v praxi na kurte a v posilňovni. Odborné prednášky uvedú, Mgr. Kristián Cupák, PhD., Mgr. Milan Gašpárek, Mgr. Peter Lopata, PhD., Mgr. Rudolf Pátek, Mgr. Pavel Šmela, PhD., Mgr. Ivan Trebatický.

Podmienky prihlásenia na seminár do 10.9.2023

Vyplnenie nasledovného prihlasovacieho formulára: https://docs.google.com/forms/d/1-ZVBFeOnp9PITTBJjEAXSwDWVs_UZopMSmMwahHpOrU/edit

alebo na e-mailovú adresu: skolenia@hrajmetenis.sk

Registračný poplatok: 190 €

Seminár je určený pre kondičných a tenisových trénerov.

Otázky, ktorým sa budeme venovať na seminári:

Kedy u deti začína kondičná príprava pre tenis a nie všeobecná príprava?

Čo by kondičná príprava mládeže v tenise mala obsahovať?

Je lepšie viesť deti k viacerým športom/aktivitám, alebo je výhodnejší špecifický tréning?

Dokedy by mala prevládať hrová forma rozvoja zručností a schopností ?

Silový tréning – áno alebo nie, kedy a aký?

Aké zručnosti sú pre tenis dôležité a ako ich rozvíjať?

Ako by mala vyzerať metodická postupnosť rozvoja jednotlivých schopností a zručností dôležitých pre tenis?

Ako predchádzať zraneniam a ako využívať poznatky z fyzioterapie?

Ako správne viesť tréningové jednotky?

Info o lektoroch: 

Mgr. Kristián Cupák PhD.


Názov témy: Využitie atletických prostriedkov v kondičnej príprave mládeže v tenise

Kristián je tréner s 20 ročnou praxou v oblasti atletického a kondičného tréningu vo výkonnostnom a vrcholovom športe. Jeho zverenci z okruhu WTA, ATP: Aktuálne Kateřina Siniaková (svetová jednotka vo štvorhre) a reprezentantka SR Viktóriá Kužmová. V minulosti spolupracoval s Magdalénou Rybárikovou, Martinom Kližananom, Janou Čepelovou, Elenou Rybakinou , Alexandrom Kruničom, Anhelinou Kalininou, Alexom Molčanom, Terezou Mihálikovou, Andrejom Martinom, Igorom Zelenayom a i. V atletike aktuálne pôsobí ako šeftréner atletického oddielu Slávia STU Bratislava. V rokoch 2013 - 2016 reprezentačný tréner v šprintoch SAZ. Bol atletický a silový tréner Richarda Vargu (8 rokov, najväčší úspech 11. miesto na OH 2016). V atletike viedol niekoľkých reprezentantov na vrcholných podujatiach MS, ME (napr. Adam Závacky). Je bývalý reprezentant SR v atletike, v behu na 100 m, 4x100 m, absolvent FTVŠ UK (tréner atletiky), PhD. z odboru športová edukológia.

Mgr. Milan Gašpárek


Názov témy: Fyzioterapia v mládežníckom tenise

Milan je od roku 2016 členom reprezentačného družstva SR v Davis Cupe, členom reprezentačného družstva SR vo vodnom slalome. Spolupracuje s mnohými vrcholovými športovcami a reprezentantmi SR. Je členom Lekárskej a antidopingovej komisie Slovenského olympijského a športového výboru. Magisterské štúdium odbor fyzioterapia dokončil na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V rokoch 2012 - 2016 pracoval v Centre pohybové medicíny prof. Koláře v Prahe. V roku 2016 otvoril súkromné centrum pohybovej medicíny – Moverall, ktoré sídli v Národnom tenisovom centre v Bratislave. V rámci svojho postgraduálneho vzdelávania absolvoval množstvo kurzov, napríklad, Dynamická Neuromuskulární Stabilizáce podle Koláře, Viscerální manipuláce 1, Mobilizáce v kontextu svalových řeťazců Viscerovertebrální vztahy a jejich využití v klinické praxi, Komplexní terapie triger pointů a globální reciproční svalová inhibice. Od roku 2016 sa Milan podieľa na organizácií a asistuje na výuke kurzov Dynamické Neuromuskularní Stabilizace.

Mgr. Peter Lopata, PhD.


Názov témy:

1. Dlhodobá príprava v tenise 

2. Športová diagnostika a jej využitie v mládežnickom tenise 

Peter pôsobí v Hrajme tenis Slovensko ako kondičný tréner, má na starosti aj komplexný rozvoj hráčov a metodiku v rámci kondičnej prípravy. Jedenásť rokov pôsobil v Národnom športovom centre na oddelení športovej diagnostiky a z toho 5 rokov ako vedúci oddelenia, kde spolupracoval z množstvom Slovenských športovcov. S viacerými reprezentáciami a individuálnymi športovcami spolupracoval pri príprave na vrcholné podujatia v rátane OH. Šesť rokov pôsobil ako dopingový komisár (DCO) pre Slovenskú antidopingovú agentúru. Spoluorganizoval viacero vzdelávacích projektov a konferencií v rátane 2,5 ročného produkovania odborného podcastu. Je kondičným trénerom ženskej tenisovej reprezentácie. V minulosti pôsobil v Love4Tennis Dominika Cibulkova Academy a pripravoval aj individuálnych hráčov. Absolvoval viacero domácich a zahraničných školení a pobytov, je absolventom FTVŠ UK v BA.

Mgr. Rudolf Pátek 


Názov témy: Hody a vrhy, pohybové hry, správne návyky a nadobúdanie špeciálnej kondície

Rudi je atletický a kondičný tréner s 28 ročnou praxou pri dospelých a mládeži v rôznych športoch. V rámci tenisu boli jeho zverencami: Mertiňák, Polášek, Borgula, Kaščák Muchová, Suchá a pôsobil pri kluboch Slávia STU, Slovan, TK Petržalka. Spolupracoval aj s hádzanou (ŠKP Bratislava), atlétmi (Maximilián Slezák - hod oštepom) , hokejom (letné prípravy Šimon Petráš, Laco Romančík…). Má bohaté skúsenosti aj so vzdelávaním trénerov. Je bývalým seniorským majstrom Slovenska v hode oštepom. Absolvent FTVŠ UK.

Mgr. Pavel Šmela, PhD.


Názov témy:

1. Špecifiká kondičnej prípravy v tenise 

2. Ako efektívne viesť tréningovú jednotku?

Kondičný tréner pôsobiaci na okruhu ATP a WTA. Medzi jeho zverencov aktuálne patrí slovenská tenisová jednotka Alex Molčan. S Filipom Poláškom, okrem rady titulov na okruhu ATP, dosiahli aj víťazstvo v „grand slame“ Australien Open. Medzi jeho ďalších zverencov patrili napr. wimbledonská víťazka Elena Rybakina či Aslan Karatsev. Pavel pôsobí aj ako hlavný kondičný tréner v tenisovej akadémii Love4Tennis Dominika Cibulkova Academy, kde dohliada na tréningový proces talentovanej mládeže. Svoje poznatky a skúsenosti z praxe sprostredkováva aj študentom na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Jeho doménou je komunikatívnosť, spájanie teórie s praxou a efektivita vo vedení tréningovej jednotky.

Mgr. Ivan Trebatický


Názov témy: Silový tréning mládeže v tenise 

Ivan je silový a kondičný tréner pôsobiaci v Health and Performance. Ma dlhoročné skúsenosti s trénovaním a prípravou širokého spektra slovenských aj zahraničných športovcov. Spolupracoval s bývalou svetovou jednotkou Karolínou Plíškovou, Petrou Kvitovou, či bývalou slovenskou mužskou jednotkou Martinom Kližanom a mnohými inými. Vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu v Bratislave v odbore kondičný tréner. Absolvoval viacero vzdelávacích programov v inštitúciách Exos, CFSC a Isokinetic, ktorí patria medzi lídrov vo svete rekondície, silového a kondičného tréningu.  Názov témy: Silový tréning mládeže v tenise.

Program:


Počas dvoch dní sa rozoberú najdôležitejšie súčasti kondičnej prípravy v tenise v tejto vekovej kategórii.

Práca s mládežou v športe je extrémne dôležitá , ak nie vôbec najdôležitejšia z hľadiska ich celkového vývoja v športe. Zároveň je formovanie mladého športovca jednou z najkrajších príležitosti pre trénera na jeho realizáciu.

Kondičná príprava má pevné miesto v režime tejto vekovej kategórie a vzhľadom k spoločenským zmenám má oveľa dôležitejšiu úlohu ako tomu bolo v minulosti, nakoľko dnešná mládež už nie je generáciou, ktorá je „prirodzene“ všestranne pripravená.

Táto skutočnosť si vyžaduje od všetkých ľudí, ktorí pracujú s mládežou v športe, aby na toto reagovala a tréning a výchova mladých športovcov bol v súlade s aktuálnymi podmienkami, dlhoročnou praxou ale aj vedeckými poznatkami.

Na Vašu účasť sa tešíme!